Novinky

28.03.2019

Slováci plytvajú peniazmi pri kúpe liekov. Generiká by im mohli uľahčiť život

BRATISLAVA / Slováci pri kúpe liekov plytvajú peniazmi. Rozdiel medzi originálom a takzvaným generikom - teda liekom s rovnakou účinnou látkou zabalený v inom obale vo väčšine prípadov ignorujeme. Rozdiel v cene pritom môže byť až štvornásobný. Príkladom by nám mohli byť Nemci. Hoci si žijú lepšie, uprednostňujú lacnejšie náhrady liekov.

Nezáleží na tom, či používate originál alebo generikum, stojí totiž rovnako aj pacienta a aj štát, pretože poisťovňa prepláca cenu na úrovni generika. Ak chce pacient originál, musí si zaň doplatiť.

V parlamente v utorok porovnávali liekovú politiku. Kým Nemci používajú viac generiká a platia v lekárni menej, Slováci používajú viac originálne lieky a v lekárňach platia viac. "Česi sú 49 ku 51 generickí, Nemci sú generická krajina," potvrdil Peter Musil zo Sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva. "Originálne lieky sú štvornásobne drahšie ako generiká. Prečo štát netlačí na používanie generík?" pýta sa poslanec NR SR za Smer-SD Jozef Valocký

 

https://www.noviny.sk/slovensko/426102-slovaci-plytvaju-peniazmi-pri-kupe-liekov-generika-by-im-mohli-ulahcit-zivot