PRAVDA-Glosa: Prekvapenie pre ministra

Pridané: 14. 03. 2007

Vlastne sa to dalo čakať. Minister zdravotníctva si potreboval odfajkovať ďalší bod z programového vyhlásenia vlády, a keďže na dohodu s výrobcami liekov to ani napriek rokovaniam nevyzeralo, vydal nariadenie vlády, ktorým plošne znížil ceny liekov o 6,6 percenta. Bez ohľadu na to, čo si o tom myslia ich výrobcovia.

A tí rozhodne nemali rovnaký názor ako minister. Dohoda-nedohoda, ceny liekov aj tak idú dole. V týchto dňoch však lekárnici dostávajú listy od jednej z farmaceutických firiem, ktorá im oznamuje zvyšovanie cien voľnopredajných liekov. Zdôvodnila to nielen zvyšovaním vstupných nákladov na výrobu liekov a prevádzkou firmy. V liste sa objavila aj veta o tom, že lekárnikom tým chcú aspoň čiastočne vynahradiť straty spôsobené znížením cien liekov na predpis od 15. marca.

Zentiva odmieta, že by avizované zvyšovanie cien voľnopredajných liekov bolo jej odpoveďou na ministrov zásah do jej cenovej politiky. Vyzerá to však tak. A minister by sa nemohol čudovať, keby Zentivu nasledovali aj ďalšie firmy. Pretože o cenách by sa malo rokovať, nie rozhodovať.

Najviac na to doplatí pacient - z vlastnej peňaženky. Liekov na recept sa síce stále vydáva viac ako voľnopredajných, rozdiel však už nie je taký výrazný. Pre ministra by to malo byť varovanie, nabudúce by sa mal pokúsiť o dohodu. Pretože takýchto prekvapení môže prísť viac.

Katarína Lovasová, Pravda
http://spravy.pravda.sk/glosa-prekvapenie-pre-ministra-dmw-/sk_domace.asp?c=A070314_095849_sk_domace_p17