Ako ušetriť na liekoch

Pridané: 11. 07. 2019

TV, dátum: 11. 07. 2019, zdroj: TV Markíza

Lenka VAVRINČÍKOVÁ, moderátorka
Môžeme ušetriť, no nechceme. Až pätina Slovákov stále odmieta takzvané generické lieky. Od originálov sa pritom líšia iba cenou.

Patrik ŠVAJDA, moderátor
Propagovať sa ich teraz najnovšie rozhodli priamo výrobcovia. Hovoria, že pacientom poskytujú aj takzvanú pridanú hodnotu.

Zuzana JAVOROVÁ, redaktorka
Predstavte si, že máte dva lieky. Sú na rovnakú chorobu a majú rovnaký účinok. Jeden je originál a stojí viac. Druhý je jeho napodobeninou. Teda takzvaným generikom a preto je lacnejší. Ktorý si vyberiete?

osoba
Myslím si, že nie sú to asi dobré lieky, podľa toho, keď to je lacnejšie.

osoba
Pokiaľ je to odskúšané, tak nemám problém s tým.

Zuzana JAVOROVÁ, redaktorka
Podľa prieskumu Asociácie na ochranu práv pacientov, až pätina Slovákov lacnejší variant odmieta. Tretina ani nevie, čo to generiká sú. Minulý rok na nich pritom podľa analytikov mohli pacienti ušetriť desiatky miliónov eur.

Milada RENČOVÁ, lekárnička
Máme pár pacientov, ktorí si vyslovene vyžadujú najlacnejšie lieky. Tým ich dávame. Väčšina verí tomu, čo berie a radšej a je pravdou, že si radšej priplatia.

Michaela PALAGYI, podpredsedníčka Genas
My by sme radi poukázali na to, že generické lieky sú rovnocenné lieky ku liekom originálnym.

Zuzana JAVOROVÁ, redaktorka
Združenie Genas zastupuje 16 výrobcov generík. Hovoria, že aj oni investujú do vývoja a ich lieky sú rovnako moderné, aj s takzvanou pridanou hodnotou.

Michaela PALAGYI, podpredsedníčka Genas
Napríklad fixná kombinácia liečiv, kde máte dve liečivá, ktoré ste v predošlom období užívali vo forme dvoch liekov a teraz sa skombinujú tie dve liečivá do jedného lieku.

Štefan KIŠŠ, riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze, MF SR
Čím viac generík dostupných dokážeme zaviesť do systému, sú spravidla lacnejšie, tým efektívnejšie môžme mať teda liekovú, respektíve zdravotníctvu politiku.

Zuzana JAVOROVÁ, redaktorka
A tú potrebujeme. Zdravotníctvo má historicky najvyšší rozpočet, ale aj tak ho musel štát opäť zadotovať. Kvôli chybe v zákone na niektorých liekoch pritom zbytočne prichádzame o 60 miliónov eur ročne. Ďalšie desiatky miliónov sa dajú usporiť napríklad aj na centrálnych nákupoch alebo elektronických predpisoch. Ministerstvo zdravotníctva sa bráni, že šetrí.

Zuzana ELIÁŠOVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR
Ministerstvo zdravotníctva aj tento rok pristúpilo k revízii úhrad, kde sme nastavili veľmi pedantne celý systém tak, aby pacient zbytočne nepreplácal za rovnaký liek len zjednodušene povedané v inom balení. Sa ušetrí v systéme približne 18 miliónov eur. Doplatky by sa mali znížiť vďaka tejto revízii o približne 5 miliónov eur.

Zuzana JAVOROVÁ, redaktorka
Práve revízia cien liekov bola minulý rok sporná. Ministerka zdravotníctva si za jej nepodpísanie vyslúžila trestné oznámenie. Popri šetrení by niektorým pacientom vraj nastáli doplatky. Pravidlá potom zmenili. Výrobcovia žiadajú diskusiu, prečo sa generiká či moderné lieky k nám dostávajú neskôr. Napríklad onkologické lieky sa vraj do susedného Česka dostanú o 12 mesiacov skôr, ako k nám. Do Nemecka aj o 4 roky. Zuzana Javorová, Televízia Markíza.