GENAS vyzýva na zabezpečenie prednostného transportu dodávok liekov

Pridané: 23. 03. 2020

AGENTÚRA, dátum: 23. 03. 2020, zdroj: Tasr

Bratislava 23. marca (TASR) - Asociácia výrobcov generických a biosimilárnych liekov GENAS podporuje opatrenia Európskej komisie (EK) na zabezpečenie prednostného transportu dodávok liekov. Pomôcť by to malo ich dostupnosti v lekárňach. Vyzýva preto, aby v každej krajine Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenska bol vytvorený emergentný transport liekov a zdravotníckeho materiálu vytvorením tzv. green lanes, čiže zelených pruhov.

"Považujeme za nevyhnutné zabezpečenie plynulosti transportu liekov cez hranice, v rámci EÚ, formou zelených pruhov pre označené vozidlá a prípadne inými opatreniami, ako napríklad výnimkami na dojazd kamiónov aj mimo pracovný čas a víkendy a podobne," uviedla asociácia pre generické a biosimilárne lieky.

Počas mimoriadnej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19 požaduje GENAS tiež urgentne prehodnotiť tzv. emergentný systém mimoriadneho dodávania liekov a v čase núdzového stavu v zdravotníctve pozastaviť udelovanie pokút držitelom registrácie liekov, distribútorom a lekárnikom, vyplývajúce so zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, počas trvania pandémie.

Ako ďalej za GENAS priblížila Monika Laššanová, klúčom k dostupnosti liekov je udržiavať výrobu na maximálnej možnej úrovni a dopravovať substancie a lieky tam, kde sú potrebné. Výrobné závody, ktorých je v rámci Európy 400, v súčasnosti podla GENAS vyrábajú núdzové lieky, ako aj lieky pre chronicky chorých pacientov bez obmedzení.

Asociácia považuje za nevyhnutné spolupracovať vo všetkých úsekoch zdravotného sektora. Rozhodla sa preto pomôcť osvetovou kampaňou pod názvom "Chráňte seba aj nás, spoločne to zvládneme". Tá je určená pre lekárne a lekárov prvého kontaktu.

Verejnosť asociácia ubezpečila, že výrobcovia generických a biosimilárnych liekov robia všetko pre to, aby zabezpečili dostupnosť svojich liekov pacientom.