KORONAVÍRUS Treba zabezpečiť plynulosť transportu liekov cez hranice, upozorňuje asociácia Genas

Pridané: 28. 03. 2020

WEB, dátum: 28. 03. 2020, zdroj: topky.sk

BRATISLAVA - Nevyhnutne treba zabezpečiť plynulosť transportu liekov cez hranice v rámci Európskej únie. Upozornila na to Asociácia výrobcov generických a biosimilárnych liekov Genas. Prednostný transport liekov sa môže zriadiť napríklad formou zelených pruhov pre označené vozidlá. Pomôcť by mohlo aj udelenie výnimiek na dojazd kamiónov aj mimo pracovný čas a víkendy. Asociácia podporuje návrh Európskej komisie prijať opatrenia na zabezpečenie prednostného transportu dodávok liekov, a tým aj dostupnosti liekov v lekárňach.

V aktuálnej situácii je podľa asociácie potrebné riadiť a plánovať prudké nárasty dopytu liekov na úrovni EÚ ako aj na vnútroštátnej úrovni. V tomto zmysle považuje Genas za nevyhnutnú spoluprácu v rámci členských štátov EÚ a permanentný dialóg medzi krajinami s uspokojením potrieb každej krajiny.

Prehodnotiť by sa mal podľa Genas aj 'emergentný systém' mimoriadneho dodávania liekov. V čase núdzového stavu v zdravotníctve a trvania pandémie sa má podľa asociácie pozastaviť udeľovanie pokút držiteľom registrácie liekov, distribútorom a lekárnikom vyplývajúce zo zákona. Asociácia sa tiež rozhodla pomôcť osvetovou kampaňou pod názvom 'Chráňte seba aj nás, spoločne to zvládneme'. Určená je lekárňam a lekárom prvého kontaktu. Asociácia zároveň uistila verejnosť, že výrobcovia generických a biosimilárnych liekov robia všetko pre to, aby zabezpečili dostupnosť svojich liekov pacientom.

Asociácia pre generické a biosimilárne lieky Genas združuje výrobcov a dodávateľov generických a biologicky podobných liekov pôsobiacich na Slovensku. Vznikla v roku 2000 a združuje 15 farmaceutických spoločností. Na slovenský trh v súčasnosti generickí výrobcovia dodávajú každoročne viac ako 68,4 milióna balení liekov. Je členom európskej generickej asociácie Medicines for Europe, Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu a patrí k jednému zo štyroch zakladateľov Slovenskej organizácie pre overovanie liekov.

GENAS - napísali o nás