Rádio Slovensko: Z prvej ruky - Slovenské zdravotníctvo

Pridané: 23. 10. 2019

WEB, dátum: 23. 10. 2019, zdroj: ineko.sk

Michal KATUŠKA, moderátor
Pán Zachar, mňa zaujíma, prispel by vstup významného investora s takou silou, ako má Penta práve tomu prostrediu a hlavná otázka, prečo ho ešte nemáme.

Dušan ZACHAR, analytik INEKO
Určite by prispel vstup viacerých investorov na trh Slovenska, lebo nikdy nie je dobré, keď má nejaký, či už štát alebo súkromný investor príliš veľký vplyv na fungovanie. Pri štáte je tu obrovský problém. Vidíme to aj z Gorily. Nefunkčnosť rôznych kontrolných inštitúcií, prokuratúry, polície, súdov. Potom je tu obrovská neefektívnosť. A pri súkromnom sektore, ak je niekto veľmi dominantný a chýbajú kontrolné mechanizmy zo strany štátu, tak je tu obrovské riziko podliečovania pacientov a zvyšovania si zisku. Na to už musí dohliadať štát, na to musia byť transparentné dáta. Toto zatiaľ nevidíme momentálne na Slovensku. Z tých dát, čo máme, čo sledujeme, čo môže si každý pacient pozrieť aj na našom portáli, kdesaliecit.sk zatiaľ nevidíme, že by Dôvera dávala oveľa viac peňazí svojim nemocniciam alebo že by (nemocnice Penty) mali menej náročných pacientov, ako iné všeobecné nemocnice. Krížové vlastníctvo mi v princípe nevadí. Vadí mi Penta so svojím imidžom, ktorý tu manažuje 1,4 miliardy eura vo verejnom zdravotnom poistení.

Poznámka: Zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorú vlastní spoločnosť Penta, je dlhodobým partnerom INEKO v projekte zdravotníctva. V roku 2018 tvoril grant od Dôvery približne 12 % rozpočtu INEKO. Projekt o zdravotníctve tiež podporuje zdravotná poisťovňa Union a Európsky sociálny fond cez Operačný program Efektívna verejná správa. Analýzy INEKO o liekovej politike podporila v rokoch 2018 a 2019 Asociácia pre generické a biosimilárne lieky GENAS.

GENAS - napísali o nás