tvojePeniaze.sk- Pacienti zrejme zaplatia za lieky menej

Pridané: 01. 02. 2007

Ceny majú znižovať výrobcovia, výnimkou majú byť len tí, ktorí znížili ceny o 5 až 7 percent už minulý rok. Jedným z takýchto výrobcov je aj Zentiva. "Ceny sme znižovali každý štvrťrok, kedy bola kategorizácia, nevidím preto dôvod, prečo by sme mali opäť ísť s cenami dole," reagoval riaditeľ Zentivy Alexander Černák.

Proti sú aj ďalší výrobcovia generík, teda lacnejších náhrad originálnych liekov. "Generické farmaceutické spoločnosti v pravidelných intervaloch štyri razy ročne od jesene 2003 znižujú ceny liekov a tým šetria verejné zdroje," uviedla Asociácia generických výrobcov Genas.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ceny liekov by sa mali znížiť aj pre kurzový rozdiel, keďže koruna sa posilnila. Minister Ivan Valentovič tvrdí, že celoplošným znížením cien ušetrí rezort miliardu.

Ušetriť peniaze v zdravotníctve by malo aj znižovanie počtu nemocničných lôžok. Tých je podľa záverov komisie nadbytok, na celom Slovensku ich má byť takých vyše šesťtisíc. O ich rušení či zmene na sociálny typ stále rokuje s vyššími územnými celkami. "S niektorými sme v rokovaniach už pokročili, niektoré však stále trvajú na tom, že nemajú čo rušiť," priznal minister.

Minimálne ďalšiu miliardu by chcel rezort získať tým, že zakáže zisk zdravotným poisťovniam. Zákon sa už tento týždeň dostane na pripomienkové konanie, potom o ňom rozhodne vláda a parlament. "Nechcem nič iné, len to, aby sa všetky peniaze z poistného vrátili do zdravotnej starostlivosti," dodal. Súkromné poisťovne však tvrdia, že už dnes všetky peniaze dávajú na zlepšenie zdravotnej starostlivosti. "To nefunguje tak, že si niekto strčí peniaze do vrecka a uteká s nimi preč," tvrdí riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč.

Okrem zisku môžu prísť súkromné zdravotné poisťovne aj o časť poistencov. Vláda totiž plánuje zákon, podľa ktorého štátni poistenci budú musieť byť poistení v štátnych zdravotných poisťovniach. Vojaci, policajti a hasiči v Spoločnej zdravotnej a ostatní poistenci, za ktorých platí odvody štát, vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Výnimkou by mali byť rodičia na rodičovskej dovolenke či krátkodobo nezamestnaní. ,,U tejto skupiny ľudí je predpoklad, že by museli poisťovňu meniť častejšie a to by spôsobovalo problémy," dodal Valentovič.

S takýmto návrhom však nesúhlasia súkromné poisťovne ani časť lekárov. Niektorí by totiž boli odkázaní len na platby od Všeobecnej zdravotnej, predovšetkým detskí lekári. Pritom v nových zmluvách na tento rok im ponúkla nižšie platby ako súkromné. "Ceny nám VšZP zvýšila len o 7,2 percenta, kým všeobecným lekárom pre dospelých zvýšila o 12 percent a špecialistom dokonca o 25 percent," povedala prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová.

Detskí lekári za dieťa do jedného roka napríklad dostanú od Všeobecnej po zvýšení 132,50 Sk, pričom od Dôvery dostávajú už teraz 135 korún, pričom sa ešte neskončili rokovania o nových zmluvách, po ktorých sa očakáva zvýšenie cien.


Katarína Lovasová, PRAVDA
http://www.tvojepeniaze.sk/pacienti-zrejme-zaplatia-za-lieky-menej-fc5-/tlac.asp?c=A070201_102722_sk_pludia_p01&r=sk_pludia