Pravda-Niektoré voľnopredajné lieky zdražejú

Pridané: 14. 03. 2007

V týchto dňoch prichádzajú do lekární listy firmy Zentiva so zoznamom osemnástich liekov, ktorým sa zvyšuje od 1. apríla cena v rozpätí od 2,6 do 17,4 percenta. Medzi liekmi sú prípravky proti chrípke, proti bolesti a teplote či vitamíny, ktoré zdražejú.

Niektoré lieky, ktorým sa zvyšuje cena:
Názov lieku Odporúčaná cena do 31. 3. Odporúčaná cena od 1. 4.
Modafen 12 tbl. 76,50 Sk 83 Sk
Paralen Plus 24 tbl. 121 Sk 131 Sk
Calibrum 50 Plus 30 tbl. 252 Sk 268 Sk
B-komplex 30 tbl. 28,50 Sk 31,50 Sk
Vitamín E 30x100 mg 38,50 Sk 42,50 Sk
Zdroj: Zentiva

V liste, ktorý Pravda získala, Zentiva lekárnikom píše okrem iného, že "táto zmena cien voľnopredajných liekov súvisí aj s našou snahou aspoň o čiastočnú kompenzáciu vašich strát, ktoré prinesie zníženie cien liekov na predpis s platnosťou od 15. marca". Ministerstvo zdravotníctva totiž aj napriek nesúhlasu farmaceutických firiem znížilo ceny liekov hradených čiastočne alebo úplne zo zdravotného poistenia o 6,6 percenta.

Riaditeľ Zentivy Alexander Černák však tvrdí, že zvyšovanie cien voľnopredajných liekov firma chystala už skôr a nemá nič spoločné s ministerským znížením cien. "Plánovali sme to už pol roka, je to zhoda okolností, že to tak vyšlo. K zvýšeniu cien by došlo bez ohľadu na to, čo pripravilo ministerstvo," reagoval Černák. Dôvodom zvýšenia je podľa Zentivy stále zvyšovanie nákladov na výrobu liekov.

Ostatné firmy sa k zvyšovaniu cien svojich voľnopredajných produktov vyjadrujú opatrne. "Každá farmaceutická spoločnosť združená v asociácii generických výrobcov Genas má svoju vlastnú obchodnú a cenovú politiku, do ktorej nezasahujeme," reagovala hovorkyňa Genasu Monika Lassanová. "Zatiaľ sme o tom neuvažovali, momentálne sa nechystáme zvyšovať ceny voľnopredajných liekov," povedala manažérka farmaceutickej firmy Stada Eva Munková. O zvyšovaní neuvažuje v krátkodobom horizonte ani GlaxoSmithKline.

Podobne reagovala hovorkyňa Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností Štefánia Cicková. "Keďže v danej veci ide o individuálnu cenovú politiku jednotlivých farmaceutických spoločností, ktorá sa týka produktov nepodliehajúcich cenovej regulácii, nie je v kompetencii asociácie vyjadrovať sa k prípadným ďalším postupom konkrétnych firiem," uviedla.

Podľa viceprezidenta Asociácie dodávateľov liekov Sína Niku majú firmy na zvyšovanie cien voľnopredajných prípravkov právo. "Tieto ceny nie sú regulované, takže ich môžu zvýšiť," dodal. Lekárnici rozhodnutie nekomentujú. "Ide to mimo nás, či už zvýšenie alebo zníženie cien, my to môžeme len akceptovať," povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjan.

Ak by k zvýšeniu cien pristúpili aj ostatní výrobcovia, návšteva lekárne by pacienta vyšla drahšie. Liekov na predpis sa síce predáva viac ako voľnopredajných, rozdiel však už nie je taký výrazný. "Voľnopredajných liekov bez doplnkov výživy som v mesiacoch január a február vydal od 40 do 45 percent z celkového počtu vydaných liekov," povedal lekárnik František Tamer. Ako však dodal, jeho lekáreň je pohotovostná, čo znamená, že voľnopredajných liekov sa uňho predáva viac.

Ministerstvo o chystanom zvyšovaní cien voľnopredajných prípravkov nemá informácie. "Ceny od výrobcu alebo dovozcu liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, nepodliehajú cenovej regulácii. Cenovým opatrením sa určujú len maximálna veľkodistribučná marža a maximálna lekárenská marža, ktoré sa od 15. marca nemenia", uviedla Eva Slováková z ministerstva zdravotníctva.

http://spravy.pravda.sk/niektore-volnopredajne-lieky-zdrazeju-d9m-/sk_domace.asp?c=A070314_090342_sk_domace_p17