PRIESKUM: Generickým liekom dôveruje menej ako polovica respondentov

Pridané: 18. 12. 2020

WEB, dátum: 9. decembra 2020, zdroj: TASR

Generický liek je liek obsahujúci liečivá, ktoré nie sú chránené patentom.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Generické lieky vníma pozitívne 40 percent opýtaných. Ukázal to prieskum agentúry Focus, ktorý zisťoval názory verejnosti na alternatívu k originálnym liekom. Generiká považujú za lieky rovnako účinné, bezpečné a kvalitné ako tie originálne ľudia s vysokoškolským vzdelaním, tvoriví odborní pracovníci a ľudia, ktorí majú reálnu skúsenosť s generickými liekmi. Prieskum sa realizoval na podnet Asociácie výrobcov generických a biosimilárnych liekov Genas v septembri 2020.

Podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus je však osobná skúsenosť s generickými liekmi nízka. "V prieskume ju uvádza iba 34 % respondentov, predovšetkým ide o ľudí starších ako 65 rokov, ktorí sa liečia na rôzne chronické ochorenia. Až polovica opýtaných deklaruje, že skúsenosť s generickými liekmi nemajú a pätina opýtaných nevie, či niekedy v minulosti užívali generické lieky,“ spresnil Slosiarik. Dodal, že množstvo pacientov ani v súčasnosti nevie, že užívajú generický liek. Týka sa to najmä liečby kardiovaskulárnych ochorení, hypertenzie, cukrovky, psychických, neurologických, gastrointestinálnych ochorení a alergií. Originálne lieky dominujú predovšetkým v liečbe onkologických ochorení.

Za najväčšiu výhodu generických liekov považujú pacienti, ktorí ich užívajú, cenu, teda minimálny doplatok za liek. V prieskume to uviedlo až 65 % opýtaných. Respondenti oceňujú aj fakt, že alternatívy k lieku sú dostupnejšie a dajú sa zohnať v lekárni. „Príchod nových generických i biosimilárnych liekov napriek tomu vykazuje klesajúci trend. Kým za rok 2016 to bolo 296 podaných žiadostí o kategorizáciu lieku, v roku 2019 už iba 164 a za posledný rok, podľa údajov z októbra, 126 žiadostí,“ skonštatovala lekárka Terézia Szádocka z asociácie.

Až 72 percent respondentov je presvedčených, že pacient má právo si v lekárni vybrať liek s nižším doplatkom, než ako im bol pôvodne predpísaný. "Najčastejšie ide o pacientov nad 65 rokov, respondentov s vysokoškolským vzdelaním, tvorivých odborných pracovníkov, dôchodcov, respondentov so skúsenosťou s generickým liekom a respondentov, ktorí sa liečia na nejaké ochorenie dlhšie ako rok," uviedol Slosiarik.

Prieskum tiež ukázal, že 88 percent z opýtaných hľadá informácie o liekoch u svojho lekára, podobnú dôveru má od pacientov aj lekárnik. „Predpisovanie generík by mohlo pomôcť ušetriť na doplatkoch, znížiť vplyv farmaceutických firiem na lekárov. Až 60 % pacientov však nedostáva od lekára dostatočnú informáciu o cene lieku a jeho alternatívach, Lekárnik má dostatok informácií, aby pomohol pri výbere lieku,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Generický liek je liek obsahujúci liečivá, ktoré nie sú chránené patentom. Ide o liečivá, ktorých patent stratil platnosť alebo vôbec neboli chránené patentom. Podiel generických liekov na trhu SR tvorí asi 70 %. "Z hľadiska účinku sú generické lieky rovnako účinné ako originálne lieky. Sú však oveľa lacnejšie, pretože do ich ceny sa nezapočítavajú náklady na výskum a vývoj lieku," vysvetľuje na svojej webovej stránke Štátny ústav na kontrolu liečiv.

Bariérou pre širšie využitie generických liekov je podľa asociácie zložitý vstup liekov na trh, netransparentnosť procesov a nepredvídateľné legislatívne zmeny.