správa ČTK - 28.2.2007

Pridané: 28. 02. 2007
Bratislava 27. februára (ČTK) - Slovákom môžu podľa výrobcov chýbať v budúcnosti najmodernejšie lieky. Ak by sa zastavilo súčasné posilňovanie koruny voči euru a európska mena by začala naopak silnieť, farmaceutom by sa na Slovensko neoplatilo lieky dovážať, povedal ČTK Miroslav Lednár zastupujúci originálnych výrobcov. Ministerstvo zdravotníctva totiž nariadilo, aby od apríla vyše 4000 liekov zlacnelo takmer o sedem percent. S opatrením ministerstva mali ťažkosti aj generickí výrobcovia.
"Snažili sme sa ministerstvu navrhnúť systém, ktorý by zohľadňoval posuny kurzu (koruny) aj nahor, aj nadol. Ministerstvo to však odmietlo zahrnúť do cenového opatrenia," povedal Lednár zo Slovenskej asociácie farmaceutických výrobcov orientovaných na výskum a vývoj (SAFS). Snaha ministerstva ušetriť peniaze sa však môže negatívne odraziť na dostupnosti liekov, pretože ich dovoz na Slovensko bude pre farmaceutov nevýhodný, dodal Lednár.
Výhrady voči plošnému zníženiu cien liekov, ktoré by podľa ministerstva zdravotníctva malo v rezorte priniesť úspory na úrovni 1,5 miliardy korún, mali aj generickí výrobcovia. Ide o spoločnosti, ktoré ponúkajú lacnejšie varianty originálnych liečiv.
"Generickí výrobcovia prídu dovedna približne o 600 miliónov korún," informovala o dopade zníženia cien liečiv na príjmy farmaceutických spoločností Monika Laššanová z Asociácie generických výrobcov GENAS.
Ministerstvo zdravotníctva sa proti výhradám farmaceutov opakovane bránilo. Jeho zástupcovia tvrdili, že v cenovom opatrení zohľadnili všetky opodstatnené požiadavky výrobcov. "Ak by sa koruna oslabila, dokážeme pripraviť nové cenové opatrenie," povedala ČTK hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková.
Originálni a generickí výrobcovia sa nezhodli v tom, aké lieky by sa na slovenskom trhu mali vo väčšej miere ponúkať v budúcnosti. Generické farmaceutické spoločnosti, ako Zentiva, Krka, či Slovakofarma tvrdili, že by sa mala obmedziť patentová ochrana originálnych liekov a tým otvoriť priestor pre lacnejšie generiká.
Originálni výrobcovia, napríklad Bayer, Sanofi-Aventis, Solvay by však podľa Lednára stratili motiváciu na to, aby investovali miliardy korún do výskumu. Liečivá originálnych výrobcov sú síce podľa neho patentovo chránené 20 rokov, ale zvyčajne asi polovicu tohto obdobia pohltí vývoj a odskúšanie nového lieku.
V tomto roku by podľa odhadov mali zdravotné poisťovne použiť na nákup liekov viac než 25 miliárd korún z približne 90 miliardového rozpočtu. Malo by to byť viac než vlani napriek tomu, že vláda Roberta Fica presadila od januára pre lieky desaťpercentnú daň z pridanej hodnoty, namiesto pôvodnej devätnásťpercentnej. Pre zdravotníctvo by znížená DPH mala priniesť úsporu viac než dve miliardy korún.
Rast výdavkov na lieky je podľa farmaceutov spôsobený zvyšovaním nákladov na výskum nových liečiv a narastajúcou spotrebou. Slovensko však v roku 2005 minulo na nákup liekov v prepočte na jedného obyvateľa 129 amerických dolárov (USD), zatiaľ čo Česko 163 USD a Maďarsko 238 USD, dodali zástupcovia SAFS.