Slováci sa ešte stránia lacnejších generík

Pridané: 01. 07. 2019

WEB, dátum: 01.07.2019, zdroj: hnonline.sk

Až tretina pacientov nevie, že namiesto drahého značkového lieku je dostupná aj lacnejšia alternatíva.

K najdrahším liekom na slovenskom trhu patria medikamenty na onkologické či kardiovaskulárne ochorenia. Napríklad pri liečbe nedostatočného prekrvenia srdcového svalu zaplatí pacient za „značkový“ liek približne 3,5 eura. Pri generickej náhrade je to o tri eurá menej. Rovnako sa dá ušetriť aj pri na liekoch na cukrovku či antibiotikách. Na lacnejšiu alternatívu svojej liečby sa však svojho lekára či lekárnika pýta len každý štvrtý až piaty Slovák.

Vlani sme pritom za lieky zaplatili takmer 1,8 miliardy eur. To je najviac za poslednú dekádu. Podiel generík predstavoval 44 percent. „Sú dve skupiny pacientov – takí, ktorí sa rozhodnú pre liek na odporúčanie lekára, a potom takí, ktorí nechcú nikdy svoju liečbu meniť,“ povedal pre HN všeobecný lekár Peter Marko. „Lekárnik je však povinný na základe účinnej látky ponúknuť pacientovi lacnejšiu alternatívu,“ dodáva.

Šetrenie verejných peňazí

Lekári v súčasnosti predpisujú účinnú látku, ako aj odporúčanie na konkrétny liek. Rezort zdravotníctva v tomto problém nevníma, keďže nikto pacienta nenúti siahnuť po origináloch. Ak aj je uvedený na recepte konkrétny liek, je napísaný v zátvorke a nie je záväzný pri jeho výbere v lekárni – určujúca je stále účinná látka.

Implementačná jednotka však prišla s odporúčaním, aby sa na recept písala už iba účinná látka. Cieľom je ušetriť. V rámci plánovanej revízie výdavkov v zdravotníctve by sa dalo ušetriť až 18 miliónov eur ročne. Doplatky by mali poklesnúť o takmer päť miliónov eur, zhodnotil generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Asociácia generických výrobcov Genas však pred časom upozornila, že súčasné legislatívne prostredie nepodporuje racionálne používanie takýchto liekov na slovenskom trhu.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová ďalej upozorňuje, že šetrenie by mohlo mať nežiaduce vedľajšie účinky. „Zákaz uvádzania konkrétneho lieku na recept by bol čiastočne nedomyslený a paradoxne by mohol poškodiť tým pacientom, ktorí sú zvyknutí na originál, vyhovuje im, žiadajú si ho, ale nevedia si zapamätať presný názov,“ vysvetlila Eliášová.

Generiká nie sú pre každého

Nie všetky lieky majú alternatívu vo forme generika. „Každému pacientovi môže vyhovovať iný liek, preto je vhodné poradiť sa o zámene svojej liečby s lekárom, prípadne s lekárnikom,“ upozorňuje prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. „Účinná látka je síce rovnaká v originálnom aj v generickom lieku, no v obsahu pomocných látok sa môžu líšiť,“ vysvetľuje.

Podľa prieskumu asociácie lacnejšiu alternatívu odmieta pätina Slovákov. Pacienti sa o generické lieky ani nezaujímajú. Tretina opýtaných podľa prieskumu pojem generikum nepozná vôbec.

Čo je originálny liek

Liek, na ktorého výrobu sa použilo nové liečivo. Chránený je patentom trvajúcim spravidla 20 rokov od objavenia. Originálny liek vyrába iba jeden výrobca a v jeho cene sú zahrnuté náklady na jeho výskum a vývoj, prípadne náklady na výskum ďalších nových liekov. Preto sú tieto lieky relatívne drahé. K výške ich ceny prispieva aj monopolné postavenie výrobcu na trhu. V Slovenskej republike je vyše 400 liečiv chránených patentom.

Čo je generikum

Plnohodnotná alternatíva k takzvanému originálneho lieku. Obsahuje rovnaké množstvo účinnej látky, ale je ponúkané za nižšiu cenu. Generické lieky sa na trh dostávajú po tom, ako originálnym vyprší patentová ochrana. Generické verzie liekov môžu mať niekedy inú farbu alebo tvar v porovnaní s originálnym liekom. Tieto zmeny však nemajú žiaden vplyv na vlastnosti lieku a účinkujú porovnateľne.

GENAS - napísali o nás