Kľúč k dostupnej liečbe – 25 rokov pre zdravie pacientov

Pridané: 20. 05. 2025

 

Genas 25

 

Tento rok si v asociácii GENAS pripomíname 25 rokov svojho pôsobenia na Slovensku. Výročie sme oslávili v spoločnosti vzácnych hostí - odborníkov, členov, partnerov a priateľov asociácie v slávnostnej atmosfére, ktorá odzrkadľovala význam tohto míľnika. V príjemnej atmosfére a s rešpektom k práci, ktorú sme za štvrťstoročie odviedli, sme si pripomenuli naše spoločné úspechy a víziu do budúcnosti.

Za tých 25 rokov sme prešli mnohými míľnikmi. Systematicky sme komunikovali hodnotu generických a biosimilárnych liekov, edukovali verejnosť a získavali dôveru pacientov aj zdravotníckych pracovníkov v ich účinnosť, bezpečnosť a kvalitu. Generiká sa stali pevnou súčasťou každodennej liečby a ich prínos je dnes široko akceptovaný. „Okrem výrazného nárastu ich akceptácie odbornou i laickou verejnosťou, významným medzníkom bolo zrušenie trojprahového vstupu generických a biosimilárnych liekov, ktorý bol zavedený v roku 2018 a zrušený novelou zákona 363/2011 s účinnosťou od 1. augusta 2022. Táto regulácia výrazne obmedzovala motiváciu výrobcov vstupovať na trh a znižovala tak dostupnosť liekov pre slovenských pacientov". (Terézia Szádocka, GENAS).

Prvý biosimilárny liek bol na Slovensku uvedený už v roku 2009. Odvtedy sa ich spektrum aj dôvera v ich používanie výrazne rozšírili. Doterajšia bohatá klinická prax navyše ukazuje, že biosimilárne lieky nielenže významne zlepšujú prístup pacienta k vysoko kvalitnej biologickej liečbe, ale skracuje sa aj čakacia doba na liečbu. Najviac skúseností s nimi majú na Slovensku pacienti s onkologickými a onkohematologickými ochoreniami, s diabetom, zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu a reumatickou artritídou. Nesporne znamenajú nové možnosti a budúce príležitosti nielen pre pacientov, ale aj pre zdravotnícky systém. V roku 2022 Európska lieková agentúra vydala stanovisko, v ktorom definuje, že biosimilárne lieky schválené v EÚ sú zameniteľné s referenčnými biologickými liekmi a naopak. Predmetné stanovisko zverejnil na svojej stránke aj ŠÚKL.

Toto všetko sme nedosiahli sami. Bolo to možné vďaka spolupráci s mnohými odborníkmi, pacientskými organizáciami, verejnými inštitúciami, rozhodovateľmi i platcami, výrobcami a partnermi, ktorí veria, že aj malý trh ako Slovensko si zaslúži liečbu, ktorá je kvalitná, bezpečná a účinná.

Symbolom nášho výročia sa stal kľúč - Kľúč k dostupnej liečbe – silné vyjadrenie presvedčenia, že prístup k liečbe má patriť každému. Nesie v sebe silu otvárať dvere, ktoré ostávali zatvorené.

Pri príležitosti 25. výročia sme ocenili osobnosti, ktoré významne prispeli k tomu, že generické a biologicky podobné lieky sa stali dôveryhodnou a široko akceptovanou súčasťou modernej liečby pre slovenských pacientov. Ocenenie „Kľúč k dostupnej liečbe“ je symbolom zvyšovania dôvery odbornej aj laickej verejnosti ku generickým a biosimilárnym liekom, zlepšovania ich postavenia v očiach verejnosti, či lepšej dostupnosti liečby pre všetkých pacientov. Svojou neúnavnou prácou posilnili vnímanie generických a biosimilárnych liekov ako kvalitnej, bezpečnej a účinnej súčasti zdravotnej starostlivosti – cez legislatívu, vzdelávanie, odbornú i laickú osvetu, ako aj farmakoekonomické hodnotenia.

Ocenení boli a Kľúč k dostupnej liečbe získali:

  • PhDr. Mária Lévyová – viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP)
  • Prof. PharmDr. Ján Klimas, PhD. – dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
  • PharmDr. Zuzana Baťová, PhD. – bývalá riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (2016 – 2022)
  • MUDr. Branislav Obšitník, PhD. MPH – analytik, farmakoekonóm, spoločnosť PHARMEDCONS
  • PharmDr. Miroslava Snopková, PhD. – viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory a prodekanka FaF UK
  • Adrian van den Hoven – generálny riaditeľ Medicines for Europe
  • MUDr. Monika Palušková – prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska
  • PharmDr. Ondrej Sukeľ – prezident Slovenskej lekárnickej komory

Link na publikáciu

PDF Kľúč k dostupnej liečbe